Droginfo, vagy amit akartok
Intelmek a szexről
A légúti allergiáról
Táplálkozási ajánlás
A serdulőkori bőrápolásról


A serdülőkori bőrápolásról


A tizenévesek bőre az átlagosnál alaposabb tisztítást, és sajátos ápolást igényel.
Miért van erre szükség?

Ebben a korban a hormonok hatására jelentősen fokozódik a faggyú- és a verejtékmirigyek váladéktermelése. A nagy mennyiségű faggyú és a kiürülését akadályozó szarucsapok (mitesszerek) képződése pattanásos bőr kialakulásához vezethet. Ennek legenyhébb formája a mitesszeres bőr. Ilyenkor az arcon fekete pontocskák és mögöttük faggyútömlők láthatók. Súlyosabb állapotban az arcon, a háton és a mellkason gyulladt pattanások alakulnak ki, melyek közepén gyakran gennyes hólyagok jelennek meg. A legsúlyosabb típusban az előbb említett elhelyezkedésben tömött, gennyes, fájdalmas csomók figyelhetők meg, melyek torzító hegekkel gyógyulnak.

Ugyancsak a fokozottan termelődő faggyú okozza a haj erős zsírosodását, ami a fejbőrön gyakran korpázó hámláshoz vezethet.

A nagyobb mennyiségben képződő verejtékben kórokozók szaporodhatnak el, különösen az összefekvő bőrterületeken (mellek alatti redő, lábujjközök, stb.). Gyakori jelenség, hogy a hónaljszőrzeten sárga felrakódás alakul ki. Ilyenkor az izzadás tovább fokozódik, szaga kifejezetten szúróssá válik. Ez az elváltozás nem a verejtékezés természetes velejárója, hanem baktériumfertőzés következménye, ami kezelést igényel (már csak a padszomszédra tekintettel is).

Mit tehet a tinédzser azért, hogy mindezeket a kellemetlenségeket elkerülje?

Nagyon fontos a napi legalább egyszeri tusolás, amit sportolás, táncolás után meg kell ismételni. Ma már számos, a bőr zsírrétegét csökkentő (szilárd vagy folyékony) tisztálkodószer kapható. Többfajta bőrápoló termékcsalád is áll a serdülők rendelkezésére, melyek nemcsak szappant, hanem esetenként sampont, tonikot arckrémet, testápolót is tartalmaznak.

Mitesszeres bőr esetén kozmetikushoz érdemes fordulni. Kiterjedt, súlyos pattanásos tünetek esetén azonban a kozmetikai kezelés nem elég. Ilyenkor a bőrgyógyász az, aki meg tudja állapítani a megfelelő gyógymódot.

A napi hajmosás nem ajánlatos, mert fokozhatja a fejbőr faggyútermelését. A gyorsan zsírosodó hajat hetenként kétszer tisztítsuk meg a zsírban lerakódott szennyeződésektől.

Az izzadás csökkentésére illatanyagot nem, vagy alig tartalmazó spray-ket, stifteket érdemes használni, de nem a zuhanyozás helyett, hanem azt követően.

DR. SZABÓ LÍVIA
bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos



Az egyes újságok szerkesztői, elérhetőségük 

Várjuk véleményeteket