Droginfo, vagy amit akartok
Intelmek a szexről
A légúti allergiáról
Táplálkozási ajánlás
A serdulőkori bőrápolásról


A légúti allergiáról


Közismert, hogy az allergia civilizációs betegség, és lassan nincs olyan család, ahol nem fordulna elő e "kórság". Különösen, a fiatalok körében igen gyakori a légúti allergiás megbetegedés.

Az allergia a szervezet védekező rendszerének- immunrendszerének- kórós működési zavara.

A mindannyiunkat körülvevő, gyakorlatilag ártalmatlan anyagok, -ALLERGÉNEK- ellen az immunrendszer olyan fehérvérsejteket illetve immunfehérjéket termel, amelyek gyulladást kiváltva terhelik a szervezetet, és komoly panaszokat okoznak.

Lakáson belül előforduló allergének: poratka, lisztatka, csótány, penészgombaspóra, toll, általában egész évben okoznak tüneteket.

A lakáson kívüli allergének: szélbeporzású fák virágpora, pázsitfűfélék, gabonafélék, gyomnövények (parlagfű, feketeüröm) pollenjei, inkább csak szezonálisan okoznak tüneteket az arra érzékenyeknél. Az ÁLLATI allergének könnyen elkerülhetők pl. ló-, kutya-, macska-, aranyhörcsög- szőr, papagáj. Természetesen egy személy egyszerre több anyagra is érzékenységet mutathat.

A légúti allergiás betegségek az alábbi szerveket érinthetik:
FELSŐ LÉGÚT. Szénanátha mely heves tüsszögés, vizes orrfolyás, orrdugulás, garatviszketés, fejfájás kíséretében jelentkezik. Ehhez társulhat vagy akár magában is, jelentkezhet a szem allergiás kötőhártya-gyulladása szemviszketés, könnyezés, fénykerülés, szemhéjduzzanat tüneteivel.

ALSÓ LÉGÚT. Hörgő asztma. Száraz, rohamokban jelentkező köhögés, fulladás, mellkasi nyomásérzés-, sípolás, légszomj. A tünetek hirtelen, akár percek alatt is kialakulhatnak, melyeket fizikai terhelés, főként futás, de dohányfüst vagy megfázás is provokálhat. A fulladás akár életet veszélyeztető állapotot is okozhat. Az általános panaszok, mint álmosság, levertség, koncentrálóképesség romlása, étvágytalanság, nagyon komoly életminőség romlással járnak.

Az allergiás betegségek családi halmozódása figyelhető meg.

A környezetnek és az életvitelnek is fontos szerepe van az allergiás tünetek súlyosságát illetően. A levegő-, föld-, víz-, táplálék fizikai, kémiai, biológiai szennyezettségét a környezet klimatikus és higiénés viszonyait, valamint az egyén pszichológiai állapotát is figyelembe kell venni.

Az allergiára való hajlam egyszerű bőrteszttel kimutatható, esetleg vérvizsgálat lehet bizonyító értékű. Fiatalok esetén a pályaválasztás miatt a munkahelyi allergének kimutatása is fontos lehet, például pékek lisztallergiája. Asztmás tünetekkor a kórelőzmény mellett fizikális vizsgálat és a légzésfunkció fontos.

Gégészeti vizsgálattal idült arcüreggyulladás vagy orrpolip is kimutatható, mely szénanáthaszerű tüneteket okozhat.

Az allergia egy állapot mely gyógyszeresen jól kezelhető, de meg nem gyógyítható.

A gyógyszerek beállítása egyénre szabottan, a kivizsgálás után nagy körültekintést igényel, melyek célja a jó fizikai és pszichés egyensúly megteremtése. Nagyon fontos a beteg rendszeres ellenőrzése és a jó beteg-orvos kapcsolat kiépítése. Az életvezetésnek igen nagy a szerepe az iskolai, családi, sőt leendő munkahelyi környezetet tekintve is.

DR. KOVÁCS TIBOR
tüdőgyógyász



Az egyes újságok szerkesztői, elérhetőségük 

Várjuk véleményeteket